Lucian Andrei Filip

caiet

Fragmente.

Fragmente filosofice, observații scurte, aforisme și gânduri neterminate prinse în trecere. Unele vor deveni eseuri. Altele vor rămâne, demn, neterminate.

  • 566

    Prin femeie a venit bărbatul în lume, și prin femeie poate fi mântuit.

  • 565

    Filosofia este limbajul spiritului care sălășluiește în om.

  • 564

    ​Indivizii sunt incluși sau excluși dintr-un grup datorită omogenității endogene a grupului.

  • 563

    Îți place să stai lângă cei mici ca să pari mare? Sau preferi lângă cei mari pentru că îi admiri?

  • 562

    Ca să faci mai mulți bani trebuie să înveți să delegi, nu să muncești mai mult.

  • 561

    Să nu-ți dorești ceea ce nu a fost hărăzit să fie al tău. 

  • 560

    Cu cât înaintez mai mult în vârstă, cu tot atât îl văd pe tatăl meu în mine. Cu cât înaintează tatăl meu în vârstă, cu tot atât îl văd pe bunicul meu în el.

  • 559

    Sunt unele lucruri care trebuie făcute și altele care nu merită făcute.

  • 558

    Învață să trăiești în locul în care ești.

  • 557

    Nu fac ce îmi doresc, ci îmi doresc ceea ce fac.

  • 556

    Când intelectul se îmbată, se naște discordia. Când spiritul se amețește, se naște dragostea.

  • 555

    Nu-ți trebuie multe cuvinte ca să asculți o persoană.

  • 554

    La baza oricărei minciuni sălășluiește adevărul.

  • 553

    Sexul calitativ nu este factorul principal al unei relații reușite, dar fără acesta relația nu poate supraviețui atât timp cât cei doi și-l doresc.

  • 552

    Privirile nepoftite vin dinspre întuneric.

  • 551

    Să ne culcăm întotdeauna împăcați cu sine, altfel, odihna dispare.

  • 550

    Cu cât accepți depresia mai repede, sau orice deviație psihică de la normalul tău, cu atât îți este mai ușor să ieși din ea.

  • 549

    O ființă pe care o iubești este aceea care te suportă, dar pe care o vrei lângă tine, când tu nu suporți pe nimeni, și viceversa, o ființă care te iubește este aceea lângă care vrei să fii atunci când aceasta nu suportă pe nimeni. Iubirea este un vector aflat în minim două dimensiuni.

  • 548

    Cititul nu doar că îmbunătățește calitatea gândurilor, ci ajută creierul să emane dopamină, care evocă un sentiment de satisfacție personală.

  • 547

    Uneori am impresia că lumea se echilibrează după starea mea, și când starea mea devine una plăcută, realitatea devine frumoasă. Mă întreb dacă nu cumva e invers, dacă nu cumva starea mea este influențată de lumea exterioară, și când starea mea devine plăcută, se întâmplă pentru că „vibrația” exterioară se îmbunătățește.

  • 546

    Atât timp cât consideri că ești plătit corect pentru timpul real pe care-l petreci muncind, înseamnă că faci ceea ce ți se potrivește.

  • 545

    Timpul este limitat, adică trebuie să dai ceva pentru altceva. Și totuși, cât timp petrecem cu sinele nostru?

  • 544

    Un viciu apare pe neașteptate, și dispare atunci când e înlocuit de un alt viciu, sau de virtute.

  • 543

    Stările mele de spirit într-o zi sunt volatile la exterior, dar în interiorul meu simt că nimic nu se schimbă, parcă spiritul îmi este separat de trup.

  • 542

    Sunt ceea ce sunt, și mă comport natural în fiecare moment, nu aș putea să fiu altfel decât cum sunt acum.

  • 541

    Filosofia prezentului prezintă riscul ca spiritul să stagneze, pe când o filosofie care lasă mintea omului să se gândească la trecut și viitor, lărgește conștiința continuu.

  • 540

    Premisa „construiește un viitor mai bun pentru viitorul tău”, poate fi lărgită dacă individul se identifică cu specia. În felul acesta, ființa umană nu se gândește la sine doar ca un individ, ci se identifică și cu specia. Totuși, individualitatea nu trebuie neglijată, gândurile private apar atunci când suntem singuri, fără distrageri exterioare.

  • 539

    Uneori mă gândesc că viața nu mai are niciun rost atunci când sunt extenuat și singur, încep să îmi doresc moartea, nu somnul.

  • 538

    Cine citește prea mult, uită să trăiască, dar cine nu citește, nu știe să trăiască.

  • 537

    Cine nu înțelege importanța cărților necitite din bibliotecă, citește degeaba.

  • 536

    Cele mai frumoase momente sunt atunci când divinul unei persoane se întâlnește cu al alteia.

  • 535

    De fiecare dată când trec de la o filosofie la alta, mi se pare că trec de la o viață la alta, astfel, într-o viață de om reușesc să trăiesc mai multe vieți.

  • 534

    Dăm mai multă valoare la ce am pierdut decât la ce avem.

  • 533

    Ne întristează atunci când aflăm că o persoană a murit de tânără, fără să ne întrebăm dacă aceasta a trăit din plin și a murit împlinită.

  • 532

    Înainte ca lumea să fi fost aprinsă de lumini artificiale, insectele hoinăreau prin întuneric sau se odihneau?

  • 531

    Conștiința se extinde și la nivel de mase. Un anumit grup de oameni, care împărtășesc aceleași credințe și aceleași păreri, sunt conduși de aceeași conștiință.

  • 530

    Conștiința pare să fie o barieră sau o rampă de lansare, depinde cât este de largă și cât de mult ne înfrânează.

  • 529

    Cred că un conflict în interiorul conștiinței duce la lărgirea acesteia. Cu cât o conștiință este mai sigură pe ea, cu tot atât aceasta are mai multe preconcepții. E ca un tren pe o cale ferată, călătorind doar acolo unde sunt șinele. Pe când o conștiință care conține voci multiple și contradictorii e mai degrabă ca o mașină care poate călători și pe coclauri, asta dacă are roți de teren instalate.

  • 528

    Uneori simt că am o maturitate pe care niciun om într-o viață nu o poate atinge, alteori simt că sunt un copil în trup de bărbat.

  • 527

    Rubinstein interpretându-l pe Chopin este paliativul minții mele. Îmi pune gândurile în ordine, sau mai bine spus, străpunge vârtejul gândurilor cu raze de lumină, oferind liniște și gânduri clare.

  • 526

    Dacă fiecare stea care moare se transformă într-o gaură neagră, și dacă o gaură neagră, cu cât avansează în timp, cu tot atât înghite mai multă materie, atunci, la un moment dat, tot spațiul va forma o singură gaură neagră, care va comasa toată materia din univers, și vom avea parte de un nou Big Bang.

  • 525

    Cum toți oamenii au o personalitate diferită, adică acționează diferit în situații asemănătoare — chiar dacă există un anumit număr de persoane care acționează la fel într-o situație dată, în altă situație dată nu vor mai acționa asemănător —, atunci fiecare persoană trebuie studiată într-un mod diferit față de cea anterioară.

  • 524

    Cu cât un om devine mai conștient de sine, cu tot atât va putea înțelege mai ușor o altă ființă umană.

  • 523

    Ca să primești complimente sincere, trebuie să faci complimente sincere.

  • 522

    Tânjim după acceptare, dar mai puțin după schimbare.

  • 521

    Este clar că nu am putut acționa diferit în ceva ce tocmai s-a întâmplat, dar putem acționa diferit în ceea ce se va întâmpla?

  • 520

    Uneori e dificil să faci diferența dintre golul din suflet și cel din stomac atunci când îți este foame, mai întâi mănâncă și, dacă mai există vreun gol, atunci rămâne cel din suflet, de care te poți ocupa mai bine pe stomacul plin.

  • 519

    Cred că avem nevoie de dramă într-o relație, dar drama funcționează atât timp cât încă îți dorești să fii cu persoana respectivă.

  • 518

    Subiectul morții este antrenant pentru mine, dar uneori simt moartea tot mai aproape, de parcă mă strigă pe nume, simt că vrea să îmi ofere ce-mi doresc.

  • 517

    Speranța încă sălășluiește în mine, de ar fi fost altfel, eram demult plecat.

  • 516

    Încerc să nu mă sprijin pe alții, ci să-mi găsesc ieșirea dintr-o stare degradantă de unul singur.

  • 515

    Am uitat să mă bizui pe inimă, și am favorizat gândirea în detrimentul sentimentelor.

  • 514

    Sentimentele sunt cele care mă copleșesc, cu gândirea știu să am de-a face.

  • 513

    Nu prea știu cum să gestionez ce simt, mai mereu am eșuat când a fost vorba de sentimente.

  • 512

    Sunt plin de frici, dar le înfrunt pe rând, și doar atunci când le simt, în rest, nu mă gândesc la ele.

  • 511

    Îmi place să îmi deschid sufletul, dar îmi este frică să sufăr, nu mă descurc prea bine cu durerea sufletească.

  • 510

    Sunt plin de îndoieli înainte de o decizie, dar odată luată, o accept.

  • 509

    Problemele par mai mari atunci când nu te odihnești cum trebuie.

  • 508

    Decât să mor pe dinăuntru, mai bine mor de tot.

  • 507

    Mai bine să simți suferință, decât să simți nimic.

  • 506

    Cine are prieteni nu are nevoie de psiholog.

  • 505

    Dacă nu-ți place să faci un lucru, atunci nu-l vei face cum trebuie.

  • 504

    Încep să văd cunoașterea ca un scop, și nu un mijloc pentru a obține ceva dincolo de ea.

  • 503

    Oricât de mult am cunoaște despre univers, nu-l vom înțelege niciodată pe deplin. Universul este format din variabile, iar noi suntem una dintre ele.

  • 502

    Nu putem nega realitatea, aceasta ori este, ori nu este. Viața este o proprietate a realității, la fel cum omul este o proprietate a vieții, și mai departe, conștiința este o proprietate a omului.

  • 501

    În realitate nu există monism, dualism, sau polism. În realitate există evenimente. Evenimentele sunt unice. Un eveniment nu aduce după sine un altul, și nu provine dintr-unul anterior.

  • 500

    Metoda Osho: Să consumi ceea ce-ți place în exces până a ajunge să îți fie greață de ceea ce ai consumat. Prin această metodă, dorința se anulează, știind că prin exces aceasta se elimină singură. Astfel, echilibrul este restaurat, și dorința pierde controlul.

  • 499

    Dacă găsești un sens în ceea ce faci acum, atunci continuă să faci ceea ce faci.

  • 498

    Cine se concentrează pe problemă, nu va găsi soluția.

  • 497

    Personalitatea omului trebuie să modeleze jobul, și nu invers. Trebuie să ne concentrăm mai mult pe libera exprimare a angajaților. Degeaba îi ascultăm, dacă nu implementăm și ideile lor bune.

  • 496

    Orice propoziție falsă poate fi înlocuită cu altă propoziție falsă, fără a afecta în vreun fel sistemul construit.

  • 495

    Nu cunoaștem realitatea, ci am construit o imagine a realității, cu capacitatea noastră de procesare a datelor.

  • 494

    Cu cât vom desluși mai mult misterele naturii, cu atât ne vom afunda în alte mistere.

  • 493

    Prezentul meu diferă de al tău, pentru că eu sunt format dintr-un sistem de evenimente, pe când tu ești format din alt sistem de evenimente.

  • 492

    Nu există două sisteme de evenimente identice în realitate, dacă acestea sunt identice, atunci avem X = X, și astfel o tautologie. Rezultă că vom avea doar sistemul X.

  • 491

    Realitatea nu necesită o descriere pentru a exista, aceasta există.

  • 490

    Nu gândim doar în propoziții, gândurile sub formă de propoziție sunt cele pe care le înțelege conștientul.

  • 489

    Ceea ce este transmis de la un conștient la altul poate fi înțeles. De aici nu se deduce faptul că ce este inconștient nu este transmis, ci doar că nu este înțeles.

  • 488

    Totul se transmite, dar nu tot ce se transmite se percepe.

  • 487

    Tot ce se percepe se recepționează, dar nu tot ce se recepționează se pricepe.

  • 486

    Tot ce se pricepe se experimentează, dar nu tot ce se experimentează se înțelege.

  • 485

    Tot ce se-nțelege se exprimă, dar nu tot ce se exprimă e real.

  • 484

    Tot ce e real se și transmite, dar nu tot ce se transmite se percepe.

  • 483

    Realitatea este tot ce există, și tot ce există este real.

  • 482

    Unul dintre pericolele pe care le aduce inteligența artificială, este ruperea legăturii dintre om și realitate.

  • 481

    Gândește-te la ce vrei să creezi, și înaintează cu pași mărunți, construind ceea ce este în imaginația ta.

  • 480

    Trebuie să-ți regăsești echilibrul în fiecare zi.

  • 479

    Dacă viciile tale nu fac rău altuia, atunci, ele chiar sunt rele?

  • 478

    Lumea are nevoie de câte un lider în fiecare dintre noi, nu de un lider care să-i conducă pe alții. Un lider adevărat este condus de alții atunci când situația îl depășește, și asta nu-i subminează calitățile sale, după cum se crede în ziua de azi, adică, atunci când ai greșit, ești condamnat pe vecie, cu cât greșești mai mult cu atât șansele îți scad. Niciuna din ultimele două nu este adevărată pentru mine.

  • 477

    Montaigne e un filozof care pune totul la îndoială păstrându-și o siguranță în Dumnezeu. Dar e vorba de dumnezeul lui, de cel din interiorul său.

  • 476

    O colonie de albine are nevoie de mai multe albine decât trântori. La fel și într-o companie, raportul dintre puturoși și muncitori trebuie să fie de minim cinci la unu.

  • 475

    Legea ar trebui să pedepsească anumite fapte comise sub influența unor substanțe, nu substanța în sine.

  • 474

    În afaceri nu trebuie să fii cel mai mare specialist din domeniu, ci să colaborezi cel mai bine, să știi să comunici ceea ce știi.

  • 473

    Dacă vrei să renunți la un obicei, renunță pentru că nu ți se potrivește ție, nu altora. În schimb, dacă vrei să aderi la un obicei, trebuie să-l încerci personal, să vezi dacă ți se potrivește.

  • 472

    Practic Daniel din Biblie se închina la zeul Soare, el deschidea fereastra înspre răsărit atunci când se ruga, și a continuat să facă asta chiar și după ce regele a interzis închinarea la alți zei în afară de cei babilonieni.

  • 471

    Cine găsește un prieten bun, să îl păstreze, fiind și el la rândul lui prieten bun pentru celălalt.

  • 470

    Nu ne putem imagina nimicul, de aceea inventăm poveștile de după moarte. E mai ușor să crezi într-o iluzie, decât într-un nimic.

  • 469

    Nu iubim sau urâm o persoană, ci sentimentele pe care ni le evocă, altfel spus, atunci când ne îndrăgostim, creierul se îndrăgostește de ceea ce simte inima. Chiar dacă sentimentele noastre au cauze externe, fără microcosmosul interior, ele nu pot exista.

  • 468

    Inima este interesată de lumea noastră internă, de menținerea funcționării optime a organismului. Creierul, este o extensie a lumii exterioare, și este interesat de funcționarea optimă a mediului proxim exterior.

  • 467

    Atunci când primii ochii au văzut cerul, Universul a devenit conștient de sine.

  • 466

    Pleacă de la premisa că o persoană nouă pe care o cunoști îți poate deveni prieten, până la dovedirea contrariei.

  • 465

    Uită-te la ceea ce fac oamenii politici, ca să vezi ce caracter au, nu la ceea ce spun ei că reprezintă. Faptele sunt cele care contează, vorbele nepuse în aplicare sunt doar niște unde sonore.

  • 464

    Dacă cu banii împrumutați pentru o afacere nu faci mai mult decât trebuie să dai înapoi, atunci creditul este o cheltuială, nu o investiție.

  • 463

    Salariile trebuie considerate o investiție, nu o cheltuială. Considerându-i o cheltuială vom neglija resursa umană.

  • 462

    Ce frumos e să ai la cine să te gândești în afară de tine, fie ei prieteni ori familie, sau oricine altcineva.

  • 461

    Dacă business-ul tău nu respectă legile țării în care activează, atunci acesta nu este sustenabil, și indiferent cât de mulți bani faci, acesta nu este un business, ci bișniță.

  • 460

    Când nu ai chef să faci ceva ce trebuie făcut, exact aia să faci. Astfel, atunci când nu ai chef de nimic, înseamnă că trebuie să faci nimic.

  • 459

    Curajul pleacă din inimă, nu din creier.

  • 458

    Dacă în ceea ce faci, banii sunt pe primul loc, atunci nu vei reuși niciodată să oferi calitate celor din jur; dacă faima este prioritară, nu vei fi niciodată sincer și firesc.

  • 457

    Mai bine să fii înconjurat de oameni sinceri, care te critică spunându-ți adevărul, decât să fii înconjurat de oameni falși care îți spun doar ce vrei să auzi.

  • 456

    Poți să fii viu în multe feluri, dar să fii mort, e doar de-un fel.

  • 455

    Unii indivizi vor să fie mai presus de specie, ce nebunie e asta?

  • 454

    Berea se bea cu prietenii.

  • 453

    Un film care te face să contemplezi, e un film bun.

  • 452

    „Nu lăsa pe mâine ce poți face azi” — spune un proverb românesc, pe care eu l-aș adapta: Nu lăsa pe mâine ce trebuie făcut azi.

  • 451

    Nu vei ști niciodată dacă ceva e adevărat sau nu fără să testezi empiric.

  • 450

    Nu banii sunt problema, ci faptul că noi credem că au o valoare în sine.

  • 449

    Cei puternici se pot apăra singuri, cei slabi trebuie apărați. Lumea lui Nietzsche a fost în mintea lui, și este în cărțile sale.

  • 448

    Musafirilor trebuie să le oferi ce ai mai bun, tu ești tot timpul acasă, ei vin doar odată.

  • 447

    Mai bine să te dai prost și să fii deștept, decât să te dai deștept și să fii prost.

  • 446

    Trecutul trebuie acceptat, dar asta nu înseamnă să nu vrei mai mult de la tine.

  • 445

    Only the one who sees through all the bullshit of his era, is free.

  • 444

    Mai bine faci pe-a prostul, și să fii deștept, Decât să fii un prost care face pe-a deșteptul.

  • 443

    Filozofi sunt printre noi și profesorii de filosofie în academii.

  • 442

    În ultimii doi ani, mi s-a întâmplat să încerce o persoană, iala de la ușă, și am uitat o dată ușa descuiată, în aceeași perioadă, tot o singură dată. Care este probabilitatea ca cele două evenimente să se întâmple în aceeași zi?

  • 441

    Când îi arăți repulsie unei persoane, aceeași repulsie va transmisă și de ea față de tine, astfel nu faci altceva decât să îți transmiți singur, înapoi, repulsia. Efect Boomerang. În schimb, dacă vrei ca ceilalți să te iubească, trebuie să le transmiț iubire.

  • 440

    Always wish a better future, for the future you.

  • 439

    Mai bine e să ai un viciu de care nu depinde o altă persoană, decât să ai un viciu cu o persoană.

  • 438

    Femeile trebuie protejate si nu exploatate.

  • 437

    Indiferent cât de bine crezi că te cunoști, niciodată nu te poți cunoaște pe deplin. Odată cu trecerea timpului totul în jur se schimbă, la fel și tu, astfel trebuie să te cunoști din nou în fiecare zi.

  • 436

    Mai bine să simți durere, decât să nu simți nimic.

  • 435

    Prorocul fals îți alimentează dorințele, cel adevărat ți le distruge.

  • 434

    Nu-ți poți aminti ce n-ai făcut.

  • 433

    În România trebuie să învățăm să diferențiem un patron de un antreprenor.

  • 432

    Teoria e generală, doar ceea ce este empiric este particular.

  • 431

    Dacă o persoană îți spune ceva ce te deranjează, problema poate fi la tine, la ce spune ea sau la ambele părți.

  • 430

    Sentimentul provoacă visul, sau visul sentimentul? Sau, de fapt sunt simultane?

  • 429

    E mai bine ca un produs să reziste mai mult decât termenul de valabilitate decât invers.

  • 428

    Nu ataca o persoană, ci atacă-i ideile sau faptele.

  • 427

    Ar trebui să ne învățăm să fumăm și singuri, nu doar într-un context social.

  • 426

    Dacă nu ai chef să faci ceva ce trebuie făcut, înseamnă că exact aia trebuie să faci.

  • 425

    Cel mai mult putem cunoaște o parte a minții unui om, pe care alege să și-o expună acesta, dar niciodată omul în totalitatea sa, pentru că e prea complex pentru a putea fi cunoscut de o ființă asemănătoare.

  • 424

    Mulți cred că lumea se învârte în jurul lor, când de fapt, ei sunt cei care se rotesc.

  • 423

    O țigară trebuie fumată alături de un pahar de apă, ca și cafeaua, pentru a le putea simți toate aromele.

  • 422

    Nu cred că există progres obiectiv nicăieri în univers, ci doar posibilitatea de a experimenta. Progresul este o idee umană, și poate fi doar subiectiv.

  • 421

    Oamenii pot fi educați, doar că nu poți alege pe cine să educi, cel mai mult poți să le inculci ceea ce vrei de la ei. Totuși, am putea să le inculcăm faptul că se pot auto-educa.

  • 420

    Tutunul îți taie pofta de a mânca dulce și, în mare parte, pofta de mâncare. Și-atunci, când ajunge acesta să fie dăunător?

  • 419

    Poți să îți dai seama dacă ți-ai dorit un lucru, abia după ce îl obții.

  • 418

    Medicii privați se comportă frumos cu pacienții pentru că au nevoie de banii lor. Cei din domeniul public nu au neapărat nevoie de pacienți.

  • 417

    Într-un parteneriat, să nu uiți niciodată și de cealaltă parte, dacă te vei concentra doar pe interesele proprii, așteaptă-te la o ruptură mai devreme sau mai târziu. Totuși, nu neglija nici interesele tale, nu trebuie să te vinzi. Un parteneriat de succes face ambele părți mai puternice.

  • 416

    Începi să trăiești din momentul în care încetezi să-ți mai pese ce cred ceilalți despre tine.

  • 415

    Gândurile par să fie mai mult ca niște lungimi de undă, ca niște sunete care uneori se suprapun, mai degrabă decât ca niște propoziții care se urmează una după alta.

  • 414

    Un lider nu vrea ca cineva să depindă de el, ci ca toți să fie liberi; un șef îi vrea pe toți dependenți de ceva.

  • 413

    Cu cât fugi mai mult de o problemă cu atât aceasta va crește și, în loc să scapi de problema inițială, în jurul ei se vor naște și altele. Problemele trebuie rezolvate, nu evitate.

  • 412

    Cea mai solidă reclamă rezultă din calitatea serviciilor și produselor oferite clientului.

  • 411

    Un Sales Manager nu ar trebui să facă vânzări directe, pentru că în acest fel și-ar alege cea mai bună marfă pentru vânzare și cei mai buni clienți, în plus va putea oferi și discounturi mai mari față de cât pot oferi cei pe care îi coordonează; în acest fel nu va fi o competiție corectă cu aceștia. Dar, dacă totuși face vânzări directe, atunci să nu primească bonus din vânzările realizate personal, ci doar din cele făcute de colegii din echipă. Rolul lui să fie mai degrabă de mentor pentru echipă și consilier pentru clienți.

  • 410

    Nietzsche a spus că, dacă timpul este infinit, atunci noi repetăm aceeași viață la infinit, adică viața persoanei care sunt eu s-ar repeta la infinit. Dar, dacă — timp infinit — înseamnă că prezentul se îndreaptă spre infinit, adică nu se mai întoarce niciodată în același loc, atunci, cum s-ar mai repeta viața pe care tocmai am trăit-o? Ceea ce prezintă Nietzsche este mai degrabă un loop hole, un eveniment care se repetă la infinit, și este posibil doar în minte, în realitate nu. Cu cât priceperea minții e mai mică, cu atât are mai multe loop-hole-uri. Creierul nu va fi niciodată la fel cu vreun alt moment din trecut, pe când mintea poate să “creadă” că retrăiește un moment identic și specific din trecut. Realitatea se mișcă înspre infinit, și nu se poate întoarce la o formă anterioară, vine din infinit și merge spre infinit. Într-un timp infinit este posibil să mai existe o versiune asemănătoare cu a mea, dar nu identică, chiar și un fir de păr așezat în alt loc, față de cele pe care le am acum, ar face să fie o versiune diferită față de ceea ce sunt acum.

  • 409

    Un lider ascultă și comunică cu oamenii, îi cunoaște și îi protejează; un lider vrea ca oamenii din jur să fie puternici și cu o gândire individuală, știind că împreună vor mult mai puternici decât ar în particular ecare. Cu cât indivizii sunt mai diferiți în gândire, cu atât grupul este mai puternic și mai greu de influențat. Un șef nu comunică direct cu cei pe care ar trebui să îi considere colegi, dar, dacă o face, le vorbește cu superioritate, dând mai degrabă ordine și comportându-se cu arogantă, totuși, chiar de-ar vrea să îi asculte, nu știe cum s-o facă, pentru că șeful “le știe” pe toate. Mai mult decât atât, un șef își dorește oameni slabi în jur, pe care să-i subjuge, de frică să nu e depășit de aceștia, pentru că toată puterea șefului i-a fost atribuită de către cineva din exteriorul său, iar de o pierde, devine cel mai slab dintre toți. Cu cât indivizii sunt mai asemănători în gândire, cu atât grupul e mai slab și mai ușor de in uențat.

  • 408

    O strategie care nu se poate adapta pe parcurs este sortită eșecului. În funcție de rapiditatea modificărilor factorilor externi și interni, o strategie va supraviețui mai mult sau mai puțin, dar probabilitatea eșecului va aproape de certitudine. Altfel, dacă o strategie se ajustează odată cu modificările mediului, probabilitatea eșecului devine tot mai mică.

  • 407

    Overthinking is bad, but thinking is good, although few people are able to think.

  • 406

    Rolul unui lider este să-și protejeze echipa.

  • 405

    Unui lider nu-i este frică concedieze și să angajeze oameni, unui șef da.

  • 404

    O strategie va reuși doar dacă principiul ei de bază este adaptabilitatea.

  • 403

    Doar omul poate să țină oamenii împreună.

  • 402

    Deciziile, se iau rațional, intuitiv ori instinctiv. Când e vorba de viață și de moarte avem nevoie de decizii instinctive, când e vorba de o decizie de moment care nu implică daune ireversibile, decizia trebuie să fie intuitivă, adică “from your gut”; și, dacă timpul nu ne presează atunci să alegem rațional, încercând să luăm în calcul toate informațiile necesare până la luarea deciziei.

  • 401

    Unificarea lumii, dar mai întâi a Europei, poate fi realizată, mai degrabă, de companiile private, decât de state.

  • 400

    Trebuie să le arăți oamenilor ce simți pentru ei, nu doar să le spui.

  • 399

    Problemele trebuie rezolvate, nu evitate.

  • 398

    Inteligenta artificială conduce lumea — cea mai bună teorie a conspirației.

  • 397

    Cunoștințele pot fi acumulate din ceea ce învățăm conștient, inconștient și din experiență. Sunt ca niște date introduse într-un sistem de stocare, intelectul fiind cel care le prelucrează și le combină. Cu cât este mai capabil intelectul și, cu cât este mai valoroasă informația introdusă, cu atât rezultatele sunt mai reușite.

  • 396

    Uneori uit cât de mult suferă unii. Plânsul eliberează sufletul, să plângem atunci când simțim să o facem.

  • 395

    O carte bună îți oferă libertate mentală.

  • 394

    Femeia trebuie apărată, nu denigrată.

  • 393

    Citește filozofie și trăiește-ți filosofia.

  • 392

    Dacă te dedici celorlalți, ei se dedică ție. Sau nu?

  • 391

    Nu e bine să te contrazici cu o femeie, oricine ar fi ea. Ori da?

  • 390

    Nu ne plac cei ce se bagă în spațiul nostru privat fără acordul nostru.

  • 389

    Acționează atunci când trebuie, nu când vrei.

  • 388

    Femeile și setea de cunoaștere ne țin în viață pe bărbați, Ca să înțelegi biografia unui om trebuie să-i citești cărțile.

  • 387

    Bertrand Russel te face să apreciezi femeile mai mult așa cum sunt, și nu așa cum vrei.

  • 386

    Nu-i crede imeidait pe ceilalți când îți spun ceva despre o persoană, vorbește direct cu persoana în cauză, ca să o cunoști direct pe ea.

  • 385

    O formulă de succes se construiește plecând de la o metodă de abordare primară, pe care o adaptezi pe parcurs, conform realității, nu propunându-ți un ideal, după care fugi ca să îl atingi.

  • 384

    Nu judeca omul, ci faptele, ideile sau opiniile sale.

  • 383

    O minte rară trebuie protejată.

  • 382

    Există artă chiar și-n cele mai de jos lucruri. Cine are ochi și sensibilitate mentală va găsi frumusețe, ca și Viktor Frankl, chiar și într-un lagăr de concentrare.

  • 381

    Atunci când obosești, renunță la ceea ce obosește, nu la orice.

  • 380

    Dacă nu ai chef de ceva, fă altceva, nu persista în ceea ce nu vrei să faci, pentru că astfel vei lungi perioada evenimentului și vei scădea calitatea rezultatelor; dacă nu poți să amâni, fă ce ai de făcut cu toată responsabilitatea și la toată calitatea pe care o poți oferi în acel moment, apoi ocupă-te de altele mai plăcute.

  • 379

    Majoritatea oamenilor muncesc pentru a ajunge să nu facă nimic, nedându-și seama că, pentru a nu face nimic, trebuie să stea, nu să muncească.

  • 378

    Nemulțumirea este un sentiment interior, care nu poate schimbat ori controlat, și totuși, de ce suntem nemulțumiți de o persoană, de un obiect sau de-o situație? Normal ar să fim nemulțumiți de nemulțumirea noastră, iar astfel am putea elimina sentimentul, în loc să îl creăm pe cel de frustrare, ca atunci când suntem nemulțumiți de lucruri exterioare.

  • 377

    Pe termen lung, stresul intens pe perioade scurte, este benefic, pe când, stresul diminuat și continuu slăbește buna funcționare a întregului organism, totul plecând de la inimă.

  • 376

    De cele mai multe ori se pune presiune inutilă peste angajați, făcându-i mai puțin productivi. De ce?

  • 375

    Gândirea pozitivă, neînsoțită de cunoaștere, e la fel ca optimismul orb, totuși sunt surori din mame diferite. Pesimismul și gândirea negativă sunt surori gemene, dar pot crește diferit.

  • 374

    Încercând să-i salvezi pe unii din mocirlă nu faci decât te scufunzi și tu, evită-i cât mai mult pe cei ce te trag în jos.

  • 373

    Cifrele îți vorbesc doar dacă înțelegi limbajul.

  • 372

    Muncim pentru viitor uitând de prezent.

  • 371

    După ce am finalizat o carte mă cuprinde o tristețe profundă, până la lacrimi, simt că ceva din mine a murit.

  • 370

    Fiecare moment al vieții noastre este o problemă, iar noi trebuie să-i găsim rezolvarea, folosindu-ne de toate mijloacele avute la dispoziție în prezent, dar și de toată cunoașterea acumulată în trecut.

  • 369

    Cred că filozofia orientală, sau cea a trăirii în prezent, e cea mai bună metodă de a-i oferi conștiinței un scop continuu, și de a o ține departe de treburile inconștientului, care sunt mult mai multe și mai mari pentru partea conștientă a omului, de aceea nu pot fi înțelese. Nu trebuie să trăim în prezent ca și cum nu ar exista un trecut și un viitor — deși, și aceasta e o eliberare, cum de altfel vedem la animale —, ci, să trăim în prezent, înarmați cu experiențele acumulate din trecut și cu o perspectivă mereu nouă a viitorului.

  • 368

    Sacrificiul în antichitate, și donațiile din lumea modernă au fost inventate de religie, pentru ca cel sărac să rămână sărac, iar cel bogat să se simtă vinovat dacă nu donează, astfel biserica se menține bogată, iar mulțimea săracă, bogații fiind de partea bisericii.

  • 367

    Meditația — un orgasm prelungit.

  • 366

    Fiecare om e afectat de trendul secolului său, post-mortem se adeverește asta.

  • 365

    Viktor Frankl — cel mai mizerabil om pe care l-am întâlnit, naziștii i-au ucis sufletul.

  • 364

    Naziștii au coborât omul mai jos decât răufăcătorii din închisori.

  • 363

    Făcând pe-a prostul, înveți tot timpul.

  • 362

    Cunoaște-i pe cei dinaintea ta ca să știi unde au greșit și ce au gândit, ca tu să fii diferit.

  • 361

    Suntem creiere a cărui organism a devenit conștient? Sau organism a cărui creier a devenit conștient?

  • 360

    Social media oferă iluzia precum că înlocuiește timpul petrecut cu alți oameni.

  • 359

    Atunci când inima nu are experiență, calmul vine de la creier, dacă acesta are cunoașterea necesară.

  • 358

    Oamenii preferă să lucreze în condiții extrem de dure mai degrabă decât să moară.

  • 357

    Oamenii trebuie împinși către limite ca să le depășească.

  • 356

    Când ești obosit, dormi, și nu-ți dori să mori; la fel ca somnul, moartea va veni când este timpul ei, și-atunci vei ști că e momentul să te duci.

  • 355

    Unele animale sunt mai înțelepte decât omul pentru că mănâncă până se satură, nu până termină ce are în față.

  • 354

    Scriu bine, sau mi se pare că scriu bine?

  • 353

    Să nu aibă acces la educație o mare parte din populație pare a fi o normalitate, dar să nu aibă parte de educație sexul feminin este o greșeală.

  • 352

    Sunt două tipuri de oameni care au mai multe cunoștințe decât tine într-un domeniu specific, cei care vor să-ți arate că știu ceva, și ce care vor ca tu să știi ceva.

  • 351

    Am încercat să mă integrez într-un anumit grup de oameni, dar nu am făcut decât să-mi doresc să fiu și mai mult singur; ceilalți cu greu mă înțeleg și, cu cât mă deschid mai mult, cu atât îmi dau seama că e mai bine să tac. Ce ține de stările noastre interioare ar trebui să fie împărtășit doar în scris, nu într-un dialog cu alți oameni, să lăsăm vorbirea cu alții oameni doar pentru dialectică ori retorică, și să nu ne mai aducem pe noi în discuție cu alții.

  • 350

    Lângă cine vrei să mori, să-ți fie partenerul.

  • 349

    Lumea nu merge într-o singură direcție, ci in toate direcțiile.

  • 348

    Trebuie să existăm, nu să ne gândim că existăm.

  • 347

    Binele poate fi definit de altcineva, dar ceea ce este mult, definești doar tu.

  • 346

    “Cine râde la urmă, râde mai bine.” spune un proverb românesc, pe care eu l-aș spune altfel: “Cine râde la urmă, râde mai mult.” — pentru că, “mai bine” este în general un ideal definit de altcineva și, binele altuia nu poate fi comparat cu binele nostru; “mai mult”, poate fi comparat cu ceva din interiorul nostru, și nu definește un neapărat un ideal venit din exterior.

  • 345

    Există un singur acum, bucură-te de moment.

  • 344

    Ne naștem ca să murim, sau ca să trăim?

  • 343

    Oamenii risipesc realitatea pentru idealuri.

  • 342

    Credem că unii oameni duc o viață tristă doar pentru că așa ne imaginăm noi, tristețea sălășluind mai degrabă în noi. Dacă ție nu-ți place cum trăiesc, nu-nseamnă că nici lor.

  • 341

    Atunci când te îndoiești de o persoană, îndoiește-te de acea parte a ei, și nu de om în sine. Cum îți plac doar anumite părți, pot să-ți displacă altele.

  • 340

    Cu cât îți simți inima mai grea, cu atât te stresezi mai mult. Stresul este al inimii, nu al minții.

  • 339

    Oamenii sunt mai interesanți decât mașinile, pentru că te pot surprinde mai mult și mai des decât ultimele. Chiar și animalele, ori plantele, te pot surprinde mai des decât mașinăriile.

  • 338

    Ca să ai dreptate de multe ori, trebuie să fii dispus să greșești de multe ori. Ca să ai succes de multe ori, trebuie să fii dispus să eșuezi de multe ori. Succesul anterior, nu-ți asigură lipsa eșecului în viitor, la fel cum, dacă ai avut dreptate de multe ori în trecut, nu înseamnă că nu vei mai greși în viitor. De fiecare dată când vei da cu banul, șansele vor rămâne 50% cap și 50% pajură, indiferent de câte ori ai ghicit varianta corectă înainte.

  • 337

    Toate evenimentele ne iau prin surprindere, diferă doar gradul de adaptabilitate la ele, unii se adaptează mai devreme iar alții mai târziu. Unele evenimente sunt asemănătoare cu altele din trecut, altele sunt lebede negre. Așa că, de obicei, cei care au o experiență mai vastă se pot adapta mai rapid, și totuși nu doar experiența contează, ci și vigoarea organismului; cei care au experiența fără vigoare, nu vor mai dori să se adapteze.

  • 336

    Cred că copiii i-au învățat cuvintele mama și tata pe părinții, aceștia din urmă le-au atribuit sensul pe care îl avem azi. Câte alte cuvinte au mai fost oare create de copii? Poate chiar și primele cuvinte rostite de om să fie tot creația copiilor?

  • 335

    Este o formă de slăbiciune să nu poți renunța la o femeie pe care nu o poți o avea, mai ales dacă ea nu te dorește.

  • 334

    Nu poți ști ce e confortul dacă nu ieși din el.

  • 333

    E bine că poți să fii sărac, dar asta nu înseamnă că trebuie să fii. Dacă poți să fii bogat fii, e mai bine să ai bani și să nu ai nevoie de ei decât să nu-i ai.

  • 332

    Frustrarea apare atunci când vrei ca lucrurile să fie altfel de cum sunt în realitate, și te învinuiești pe tine pentru aceasta, în loc să accepți că oricum doar așa s-a putut întâmpla. Acceptă trecutul, dar învață din greșeli și acționează diferit în viitor, și, în orice moment, trăiește în prezent.

  • 331

    Indiferent unde te afli, nu încerca să impresionezi pe nimeni. Celorlalți nu le pasă de ceea ce vrei tu să pari, așa că tu vei cheltui timp, bani și resurse pentru nimic.

  • 330

    Ospătarii, servitorii sau angajații sunt amabili cu oaspeții, ori superiorii, pentru că nu au de ales. Șefii sau oaspeții unui local sunt amabili pentru că se cred într-o poziție superioară. Rari sunt cei amabili din fire, schimbă-le poziția actuală și le vei vedea caracterul adevărat.

  • 329

    Filmele sunt făcute ca să-ți placă, nu ca să-ți arate realitatea.

  • 328

    Majoritatea oamenilor citesc doar titlurile și se uită la fotografii ori videoclipuri, rareori accesează un articol, și mult mai puțini îl aprofundează; iar cei ce-i verifică veridicitatea din alte surse, sunt aproape inexistenți. Totuși, în toate cazurile de mai sus, fiecare va răspândi informația mai departe dacă ceva le-a atras atenția și, din păcate, cei care au verificat veridicitatea informației, vor fi prea puțini ca să oprească răspândirea informațiilor false. Acesta este un mod prin care se naște o teorie a conspirației și, cu cât mai incredibilă este aceasta, cu atât se răspândește mai ușor.

  • 327

    Caută-l pe cel care-ți pune la îndoială gândirea și principiile, nu pe cel care ți le confirmă. Și asta nu doar în persoanele din exterior, ci și în interiorul tău să-ți cauți antipodul. Rămâi sceptic, dar nu extremist.

  • 326

    Trebuie să știm cum au gândit cei dinainte noastră pentru a putea gândi diferit.

  • 325

    Ca să vezi un om cu adevărat obiectiv, nu ar trebui să devii inuman? Ca să înțelegi ce este moralitatea, nu ar trebui să devii imoral? Ca să observi frumusețea, nu ar trebui să devii urât? Ca să observi cum te văd ceilalți, nu ar trebui să te ascunzi sub hainele unui cerșetor, și să umbli printre ei, așa cum a făcut-o Ulise?

  • 324

    Muzica de calitate se adresează direct inimii.

  • 323

    Căutăm să trăim în idealuri, în loc să descoperim lumea din jurul nostru.

  • 322

    Problema nu cred că e să alegi un job care-ți place, ci să alegi un mediu care-ți place, sau poate să ți-l creezi.

  • 321

    La început vorbeam, apoi am început să gândesc, acum înfăptuiesc după cum gândesc.

  • 320

    Nu te bucura dinainte să câștigi o convenție. Și dacă te bucuri după ce ai finalizat o tranzacție, bucură-te doar pentru tine, fără a te lăuda la alții, că să nu devii îngâmfat.

  • 319

    Dacă o persoană a luat deja o decizie pe care ți-o comunică, nu o întreba: Ești sigură? Pentru că astfel îi induci nesiguranța și îndoiala ta în ceva ce a fost deja decis.

  • 318

    Nu ne place să răspundem la o întrebare atunci când nu știm răspunsul, dar nici măcar nu încercăm, ci pur și simplu ne frustrăm apoi ne mâniem pe cel care ne-a pus întrebarea.

  • 317

    Viața nu e chiar atât de palpitantă, dramatică, romantică, crudă, și așa mai departe, după cum o prezintă filmele ori romanele. Viața, în general, e simplă și plictisitoare. Mintea și societatea o fac să pară complicată. Așa că, dacă totuși îți dorești ceva mai mult de la existență, crează cu propria ta minte, și nu căuta la alții un scop gata definit.

  • 316

    Toți cei care îți oferă o cale sigură, rapidă și ușoară, către succes, sunt niște șarlatani.

  • 315

    Tuturor ne place să facem ceea ce e ușor, dar cel căruia îi place să-și pună pielea în joc, e cu adevărat puternic.

  • 314

    A deștept nu înseamnă să știi multe, poți să fii inteligent fără prea multă cunoaștere, și viceversa.

  • 313

    Dacă ambalajul produsului achiziționat merită să fie păstrat, înseamnă că ai cumpărat un lucru de calitate.

  • 312

    Oamenii vor să primească ceva fără să ceară acel ceva.

  • 311

    Omul vrea să arate bine pentru toți, și uită de sine!

  • 310

    Dacă nu rezonezi cu o comunitate, te exclude ori te excluzi.

  • 309

    E mai bine să ai prieteni și să nu ai nevoie de ei, decât să ai nevoie de prieteni și să nu-i ai.

  • 308

    Mi se pare fascinant cum aproape toți oamenii au o părere despre orice, deși nu au studiat niciodată subiectul. Știu totul din auzite.

  • 307

    Orice început are și un sfârșit, cu tine vei tot timpul, cu alții periodic.

  • 306

    Nu-i lăsa pe alții să îți spună ce înseamnă succesul, doar tu îți poți defini propriul succes.

  • 305

    Construiește-ți o viață mai bună pentru viitorul tu acționând în prezent.

  • 304

    Dacă nu aș exagera în anumite situații, aș simți că nu trăiesc.

  • 303

    Îmi place să gândesc, și nu înțeleg de ce nu face asta toată lumea.

  • 302

    Cu cât abuzezi mai mult de un lucru, cu atât devine mai mundan.

  • 301

    Perioada depresivă de schopenhaurianism a fost una benefică pentru mine, la fel ș perioada de vegetarianism, dar e mult mai bune după ce s-au terminat.

  • 300

    E bine să faci totul până la capăt ca să fii împlinit, iar dacă renunți la ceva, renunță de tot.

  • 299

    Când îți lipsește ceva în suflet, tot ce faci va insuficient. Golul interior îți va afecta fiecare activitate pe care o faci, și nu vei putea face nimic pe deplin, până nu obții ceea ce îți lipsește.

  • 298

    Când vine vorba de rutină, încerc să înlocuiesc un obicei cu altul, ca să văd dacă mă controlează obiceiul pe mine sau eu pe el.

  • 297

    Cădem foarte ușor în capcana creaționismului biblic atunci când citim cărți antice care folosesc verbul “a creat”. Cine susține că anticii credeau că am fost creați din nimic? Până la urmă, se spune că zeii i-au creat pe oameni, dar nu spune nicăieri că din nimic. Nici măcar Dumnezeul lui Israel nu l-a creat pe Adam din nimic, ci din țărână.

  • 296

    Cred că e o concepție greșită precum să te mulțumești cu puțin, am încercat și nu pot, pentru că asta ar însemna să mă mulțumesc și cu puțină cunoaștere, și ar fi împotriva naturii mele. Eu vreau tot mai multă cunoaștere, și sper ca aceasta să fie infinită, ca să nu ajung niciodată la epuizare.

  • 295

    De-a lungul mileniilor am tot vorbit despre femei, le-am descris, le-am caracterizat și le-am așezat în diferite poziții ale societății, dar câți dintre bărbați au încercat cu adevărat să aprofundeze mintea unei femei? Poate că Freud a încercat nițel să priceapă mintea femeii, cu psihanaliza lui, dar pentru fondatorul psihanalizei femeia era un mijloc pentru a înțelege mintea umană la un nivel general, și nu un scop. Într-adevăr, suntem diferiți, dar mare parte din ceea ce s-a scris curge din mintea unor bărbați. Dacă vrem cu adevărat să știm ce se află și în mintea femeilor, trebuie să vorbim cu ele, nu despre ele.

  • 294

    Atunci când construiești o afacere, începe cu ceea ce îți place, adică cu ceea ce te pasionează, dar pentru început, sursa de venit principală să fie din altă parte și nu din ceea ce construiești.

  • 293

    Nu dezvălui pe gratis cunoașterea, decât dacă interlocutorul tău merită să știe, de altfel, mai bine să plătească pentru ceea ce tu știi.

  • 292

    Trebuie să fii extrem de îndoctrinat astfel încât să nu te influențeze o carte bună.

  • 291

    Majoritatea oamenilor au mai multă încredere într-o dogmă, care este exterioară lor, decât în propria ființă.

  • 290

    Când o femeie face două lucruri de-odată, este conștientă de amândouă în același timp? Eu pot să fac două lucruri simultan, dar nu pot decât să mut atenția de la unul la altul.

  • 289

    Un produs este de obicei excelent atunci când te face să îi păstrezi ceva ce se aruncă. În cazul Apple, este ambalajul, în cazul vinului Familiei Vlădoi, este capacul, în cazul cafelei de la Cameră, este zațul.

  • 288

    Un filozof vede problemele omenirii și propune soluții.

  • 287

    Am fost conștientul, apoi, am încercat să îl lărgesc. Acum am realizat că e mai bine să fiu inconștientul, care e infinit mai mare și îl conține deja pe primul.

  • 286

    Oare, cer eu prea mult de la oameni?

  • 285

    Poate că ar trebui să fiu acasă ca la birou, și nu la birou ca acasă; ori invers, nu mai știu…

  • 284

    Nu trebuie să-i depășești pe toți, ci doar pe cei pe care îi cunoști; și totuși singurul pe care trebuie să-l depășești în permanență, ești tu.

  • 283

    De când mănânc carne am început să mă gândesc mai mult la animale, și le îndrăgesc mai mult decât pe când eram vegetarian.

  • 282

    Și totuși Biblia te învață să fii și egoist atunci când e necesar, cele cinci fecioare înțelepte nu au dat ulei din candelele lor, ca să nu rămână toți fără.

  • 281

    Cu cât am încercat să simplific lumea cu atât ea a devenit mai complexă, așa că am lăsat lumea în pace și am devenit eu mai simplu. Cea mai bună decizie pe care am luat-o cu privire la mâncare a fost să devin vegetarian, ulterior, o altă decizie a surclasat-o pe cea inițială, am început să mănânc carne.

  • 280

    Degeaba studiezi și citești dacă nu pui în practică ce ai acumulat. Degeaba îți antrenezi mușchii în fiecare zi, dacă nu-i pui la lucru într-o confruntare sportivă. E ca și cum un războinic s-ar antrena în fiecare zi pentru luptă, dar când lupta se ivește, el preferă să se antreneze, în loc să lupte.

  • 279

    Mi-am pierdut gândurile de ieri, dar astăzi am găsit de două ori mai multe.

  • 278

    Ar trebui să stau și să gândesc mai mult, să contemplez, nu să citesc și să studiez continuu.

  • 277

    Să devin vegetarian a fost o decizie foarte bună, să mănânc din nou carne a fost o decizie la fel de bună.

  • 276

    Uneori e mai plăcut să fii singur într-un oraș plin de oameni, decât singur în pustietate, alteori e invers.

  • 275

    Observăm doar ce este de interes pentru ința noastră, chiar și atunci când nu știm de ce am zărit aleatoriu un obiect, ori un eveniment. Se prea poate să reperat acel eveniment pentru un motiv inconștient, care ni se va releva mai târziu.

  • 274

    Dacă un gând îți „stă pe creier”, notează-l. Și dacă un gând te îndeamnă către o faptă, acționează, ori notează-ți ce ai de făcut pentru mai târziu, ca să acționezi atunci când te vei găsi în situația prielnică pentru înfăptuire. Cu cât vei ignora mai mult un gând, cu tot atât acesta te va epuiza, fără să reușești să te dispensezi de el.

  • 273

    Trebuie să savurăm fiecare reușită din plin, dar să nu uităm că munca nu se sfârșește niciodată.

  • 272

    Nu contează ce ai vrut, ci ceea ce ai făcut.

  • 271

    Cu cât citești mai mulți antici, cu tot atât te simți mai împlinit.

  • 270

    Few people can make me laugh, Nietzsche is one of them.

  • 269

    Somnul din timpul zilei este natural, toate animalele îl practică, mai puțin omul.

  • 268

    Repetarea acelorași exerciții zilnice este ceva firesc pentru organism. Nu vedem leul prin junglă făcând aceleași exerciții zice zilnic, și totuși mușchii nu-i lipsesc.

  • 267

    Toate țelurile trebuie să fie ajustabile, acestea trebuie adaptate la situația în care te vei găsi în viitor.

  • 266

    Nietzsche spune că nu avem de unde să știm că momentul prezent este efectul momentului trecut. Astfel, dacă momentul precedent celui actual, nu este cauza lui, înseamnă că fiecare moment există separat de celălalt și fiecare clipă este o creație din materialul universului, fără să existe un lanț cauzal între momente. Nietzsche rupe astfel lanțul cauzal și, rupând în acest fel lanțul cauzal, noi putem începe să trăim, ori mai degrabă, să experimentăm fiecare moment la intensitate maximă, cu o gândire pură, fără prejudecăți.

  • 265

    De multe ori credem că alte viețuitoare vor să ne facă rău, dar de fapt ele îș urmează propriile instincte și interese. De exemplu, o căpușă nu vrea să ne îmbolnăvească, ci să-și caute un mediu prielnic pentru a-și depune ouăle.

  • 264

    Omul nu este prădător sau pradă, este o combinație a celor două, un hibrid.

  • 263

    Când vrei să întărești pe cineva, ori ceva, consolidează-i mai întâi punctele slabe, apoi cele puternice.

  • 262

    O pisică nu doar că se spală des, ci are și multă grijă să se păstreze curată Oamenii nu sunt nici răi, nici buni, ci își urmează propriile interese, la fel ca oricare alt animal.

  • 261

    Am lăsat mult din vigoare când ne-am ridicat în două picioare, dar am câștigat rațiunea.

  • 260

    Dacă o păpădie ar tot timpul robustă, atunci puful ei nu s-ar mai desprinde la timp, și astfel nu și-ar mai răspândi sămânța. La fel și noi, trebuie să știm și când să fim moi, ori, mai degrabă, să știm când să cedăm de la noi. Dar, ca să lași ceva de la tine, trebuie să ai de unde ceda.

  • 259

    Lasă pădurea cum ai găsit-o, urmele tale să nu deranjeze pe alții din urmă i . .

  • 258

    Atunci când petrecem timpul pe orice dispozitiv electronic trăim în mintea lui Turing.

  • 257

    Cele mai mari companii din era noastră se aseamănă cu zeii antici.

  • 256

    Cu cât avem mai puține obiceiuri imuabile cu tot atât suntem mai spontani, mai haotici și mai naturali, pentru că în Univers hazardul este cel care predomină, nu ordinea și tiparele.

  • 255

    Învață să ai încredere în capacitatea ta de a te adapta situațiilor neprevăzute, mai degrabă decât să-ți dorești un rezultat pe care ți l-ai propus, și asumă-ți fiecare decizie luată, indiferent de rezultatele ulterioare.

  • 254

    Un traducător de poezii trebuie să fie el însuși poet, altfel, înțelesul și ritmul se pierd.

  • 253

    Nu fă treburile pentru că trebuie făcute, ci fă-le cum trebuie făcute.

  • 252

    O zi în casă, lipsită de activitate fizică pe afară, ne produce o stare neîmplinire.

  • 251

    Mai bine-ți satisfaci singur dorințele, rămânând neîmplinit pe deplin, decât să devii sclavul altuia, împlinindu-ți acesta dorințele.

  • 250

    Când un mascul este refuzat de o femelă, și asta în general am observat la păsări, acesta nu se resemnează, așa cum o face bărbatul pierzându-și încrederea și stima de sine odată cu fiecare refuz din partea unei femei. Păsăroiul încearcă la altă pasăre, și tot la alta, cu același stil, de parcă nimic nu s-ar fi întâmplat. E ca și cum porumbelul ar ști că e o chestiune de statistică, că nu trebuie neapărat să-și îmbunătățească dansul de împerechere, ci, mai degrabă trebuie să găsească femela pe care dansul său o seduce. Porumbelul rămâne natural, nu încearcă să pară altcineva, așa cum face bărbatul pentru a impresiona o femeie; și nu numai, omul devine fals pentru a impresiona pe oricine, mai degrabă decât să rămână firesc, adică așa cum îi este cel mai ușor să se exprime. Oamenii încearcă să fie cumva pentru a obține ceva, apoi revin la starea lor naturală.

  • 249

    Cine este leneș în fapte este leneș și-n gândire.

  • 248

    Uită-te la aruncător, nu la țintă, ca să anticipezi unde țintește. Altfel spus, caută de unde a plecat o problemă, nu unde se află, ca să o rezolvi.

  • 247

    Cum aș putea să știu că postul mă face să gândesc mai limpede dacă nu aș cunoaște îmbuibarea?

  • 246

    Oamenii sunt plini de erori de judecată, de aceea, ce ține de instincte mai bine învățăm de la celelalte animale.

  • 245

    Majoritatea oamenilor lasă lucrurile neterminate pentru a începe ceva nou, ca apoi să lase și acel nou neterminat.

  • 244

    Brandurile mari își permit să facă stocuri mari, sau produse scumpe, pentru că au asigurat un public la care să se adreseze imediat.

  • 243

    Abia după ce ai terminat de citit o filozofie începi să o rumegi și să o digeri, urmând să asimilezi ce îți este folositor, și să refulezi ce nu îți este util.

  • 242

    Atunci când citești la alții despre filozofia unui autor, e ca și cum ai merge în călătorie cu Google Street View; sau e ca și cum ai ingera mâncare gata mestecată, e mai ușor, dar nu tu ești cel care simte toate aromele.

  • 241

    Verifică la mai multe surse informația pe care o primești, indiferent cât de multă încredere ai în autoritatea care îți furnizează informația.

  • 240

    Cât timp citim un autor se dă o luptă a spiritelor, cel mai puternic va prevala după terminarea scrierilor; oricum ar fi, ori devii el, ori rămâi tu. Spiritul liber și puternic asimilează, cel slab și înrobit este asimilat.

  • 239

    Educarea și lărgirea conștiinței ar trebui să fie scopul principal al fiecărui individ.

  • 238

    O decizie proastă e întotdeauna mai bună decât indecizia, asta dacă înveți din greșeli.

  • 237

    Trebuie să învățăm să citim un singur pasaj mai profund, nu mai multe pagini într-un timp mai scurt. Dar pentru asta autorul trebuie să fi scris profund, pentru că altfel nu poți găsi o esență acolo unde aceasta lipsește, indiferent cât ai căuta-o; ba mai mult, vei ajunge să inventezi ceva despre autor, ori despre scrierea sa, doar pentru a-ți satisface anumite plăceri iluzorii.

  • 236

    Omul preferă să creadă că înțelege, decât să admită că nu înțelege lucrurile profunde. Experiențele profunde nu trebuie explicate, ci trebuie trăite. Odată ce am găsit o explicație a unei stări divine am și denigrat-o, am ucis-o.

  • 235

    O minte elevată poate să privească o chestiune din mai multe direcții, în plus, poate accepta și noi perspective atunci când sunt argumentate de alții. O minte ignară privește aceeași chestiune dintr-o singură perspectivă și nu este capabilă să vadă din alte direcții, în plus, orice argument adus suplimentar de ceilalți nu poate fi penetrat de mintea ignorantă în așa fel încât să vadă mai mult decât propria versiune. Mintea de mijloc este cea care privește dintr-o singură perspectivă, dar se lasă înduplecată de argumente, ulterior reușind să privească chestiunea în cauză din mai multe direcții.

  • 234

    Poți să iubești și să respecți o persoană, și totuși să nu fii de acord cu ea în toate privințele.

  • 233

    O plăcere trebuie amânată până când devine necesară, abia așa ne va oferi o satisfacție îndeajuns de puternică.

  • 232

    Creierul are nevoie de exerciții diverse, așa că, pe lângă lectură, pune în practică și ceea ce ai învățat.

  • 231

    Faptele vorbesc de la sine, vorbele să fie folosite ca și explicații suplimentare.

  • 230

    Ce viață plictisitoare trebuie să aibă cel ce trăiește o singură viață în timpul existenței sale ca om!

  • 229

    Să vorbim doar atunci când avem ceva de spus, nu doar ca să spunem ceva.

  • 228

    Cine a căutat faima și a obținut-o, să suporte și consecințele negative odată cu cele pozitive.

  • 227

    Cu toții suntem curajoși atunci când nimeni nu ni se opune.

  • 226

    Ca un angajat să se dedice la potențialul său maxim, și să ofere un randament maxim, trebuie să aibă o siguranță a zilei de mâine, adică trebuie să știe că îi este asigurat viitorul de către companie, prin fapte, nu vorbe.

  • 225

    Libertatea adevărată, pură, rezidă doar în minte, sau mai bine spus, în interiorul nostru.

  • 224

    Îmi place să-mi călăuzesc viața după anumite principii, până când apar alte principii mai puternice, care le subjugă pe cele vechi și preiau conducerea.

  • 223

    Suntem obsedați de finaluri, și suntem nerăbdători să terminăm ceva ce am început, dar de îndată ce am încheiat, ne cuprinde tristețea nalității.

  • 222

    O soție ciufută și inteligentă te motivează să devii un individ mai puternic, sau te subjugă.

  • 221

    Disciplinându-mă, prefer să-mi fac ziua grea de dimineață, ca să-i suport pe oameni zilnic mai ușor. Astfel, seara mea devine vrednică de somn, trecând peste o nouă zi cu brio.

  • 220

    Mai bine să fim sceptici empirici, decât idealiști naivi.

  • 219

    Ar trebui să facem tot ceea ce spunem, astfel, poate ne învățăm să vorbim mai puțin.

  • 218

    Nu ar trebui să accepți niciodată vreo idee de la niciun fel de autoritate, fără să cauți tu însuți dovezi empirice la ceea ce a spus.

  • 217

    Cele mai bune adicții: meditația, yoga, gimnastica, calistenicele, filozofia, muzica, plimbările, drumețiile, fastingul — acestea îți modifică starea spiritului din interior.

  • 216

    Scrierile Parerga și Paralelipomena a lui Schopenhauer sunt ca un drog care îți ia toată povara de pe suflet.

  • 215

    Cred că secretul unei individualități puternice este să gândești de unul singur în solitudine.

  • 214

    Pentru a ne reveni dintr-o stare morbidă, adică dintr-o stare lipsită de orice fel de chef, să facem o plimbare de minim treizeci de minute, ori de doi kilometri, dar doar de dragul plimbării; deși, e posibil să funcționeze și dacă mergem continuu timp de treizeci de minute către o destinație.

  • 213

    Bunicul meu a fost cizmar, tatăl meu electrician, fratele meu este inginer, să fie asta oare progres intelectual? Fiecare s-a descurcat mai ușor decât cel de dinaintea lui, la fel cum fiecare a muncit la fel de serios ca cel de dinaintea lui, să fie asta oare abilitatea familiei? Sau să fie un trend al vremurilor în care trăim? Dar dacă e așa, de ce alți fii au călcat direct pe urmele părinților, fără nici un fel de progres? Mergând pe această linie, fiul fratelui meu va avea o meseria mai ușoară, se va descurca mai ușor decât tatăl lui, și tot la fel ca tatăl său, va fi serios în ceea ce va munci.

  • 212

    Nu trebuie să fii de acord în toate privințele cu o persoană, poți să ai și opinii contrare față de ale ei, și totuși să o stimezi. Cum de altfel, nu e obligatoriu să îți menții o opinie pentru că ai crezut cândva în valabilitatea ei, de atunci până acum te-ai schimbat, și ai acumulat mai multă cunoaștere, așa că ai dreptul să îți schimbi opinia.

  • 211

    Am crezut că alcoolul mă face să renunț la inhibiții, și să dansez nestingherit, dar indiferent cât de mult am băut, alcoolul nu m-a făcut decât mai inconștient, și am renunțat la inhibiții abia atunci când am început să dansez, adică când am acționat în direcția respectivă, alcoolul neavând nici o legătură imboldul voinței.

  • 210

    Problema cred că e, că nu gândim doar pentru a gândi, nu că gândim prea mult sau deloc.

  • 209

    Doar învingându-te pe tine poți cuceri viața.

  • 208

    Nu avem niciun drept să ne plângem că am avut traume în copilărie, acestea sunt doar scuze pentru comportamentul nostru slab în anumite situații, la un anumit nivel toți oamenii au avut traume în copilărie, așa că “suck it up” și mergi mai departe.

  • 207

    Noi credem că viața noastră reală reprezintă ceea ce facem când suntem în afara serviciului, în concedii sau pe seară, dar ne înșelăm amarnic, pentru că realitatea este acolo unde ne petrecem cea mai mare parte din viață (excluzând somnul din patul de acasă); astfel că ar trebui să ne căutăm un serviciu care să fie tolerabil, și oarecum să ne satisfacă fizic și intelectual, pentru a avea o viață echilibrată.

  • 206

    Majoritatea oamenilor vor să fie antreprenori, ori cine știe ce magnați, pentru a nu munci; dar dacă în afara serviciului ar avea mai mult timp liber, nu ar ști ce să facă cu el, și și-ar căuta iar activități.

  • 205

    Când o persoană îți expune cu entuziasm ceva nou învățat, nu cred că face asta ca să îi demonstrezi tu că tu ești mai bun, sau că știi mai multe, ci vrea să se mândrească cu acel lucru, și te-a ales pe tine pentru asta; așa că, admiră sincer ceea ce ți se arată și treci mai departe, nu e o competiție în care fiecare se laudă cu ce știe mai mult.

  • 204

    Lectura nu te ajută cum să gândești, ci ce să gândești. Și totuși cărțile îți deschid mintea spre noi perspective, dar pentru a te dezvolta în direcția respectivă trebuie să gândești tu mai departe.

  • 203

    Când meditezi, nu coloana ți-o înveți să stea dreaptă, ci antrenezi mușchii să țină coloana dreaptă.

  • 202

    Îmbrățișează zilnic persoanele cu care locuiești. De fapt, chiar și animalele de casă trebuie strânse zilnic în brațe.

  • 201

    Detest oamenii care vorbesc doar pentru a spune ceva fără să asculte ce zic ceilalți.

  • 200

    Fie ești, sau nu ești dependent de ceva, nu există cale de mijloc.

  • 199

    O companie care spune că face eforturi pentru a plăti salariile oamenilor transmite incertitudine și nesiguranță. Oamenii lucrează în general pentru bani și, dacă se tem că nu vor fi plătiți, vor căuta alternative mai sigure. Totuși, în cazul în care compania îi ajută atunci când au nevoie, angajații devin loiali.

  • 198

    A fi deasupra legii înseamnă să o încalci sau să o respecți din proprie voință, care alegere pare mai potrivită?

  • 197

    Pilda fecioarelor ne învață să fim egoiști, se salvează cine poate, restul să se descurce.

  • 196

    Atunci când analizezi un curriculum vitae, începe întotdeauna cu textul, fotografia trebuie să rămână pentru analiza finală. Dacă analizezi mai întâi fotografia, îți formezi o părere inconștientă bazată pe aspectul fizic al persoanei, și nu pe ceea ce îți prezintă în curriculum. Lăsând fotografia pentru final, eviți să analizezi textul cu o anume prejudecată, iar astfel vei putea lua o decizie corelată cu abilitățile din CV și nu una bazată pe aspectul fizic al persoanei. Analizând doar fotografia, cum se întâmplă în unele cazuri, e ca și cum judeci o carte după aspectul autorului, și nu după conținutul cărții.

  • 195

    Oamenii adoră să se certe.

  • 194

    Cel mai mult detest gălăgioșii, ăia care vorbesc doar ca să fie auziți, nu înțeleși.

  • 193

    Cu cât înaintezi în vârstă cu tot atât ești devii mai respectat.

  • 192

    Ciorile sunt foarte solitare între ele. Când un pui de cioara era căzut la sol, înconjurat de o haită de câini, toate ciorile din copaci au început să croncăie la unison, pentru a speria câinii, chiar dacă cățeii poate nici nu voiau să-i facă rău puiul căzut, ci păreau mai degrabă curioși.

  • 191

    Oamenii preferă videoclipurile în locul imaginilor pentru că totul le este dat de-a gata, adică nu trebuie să-și imagineze mai mult decât le afișează clipul; tot așa și cu imaginea, aceasta este preferată înaintea textului, pentru că textul trebuie înțeles, interpretat și imaginat.

  • 190

    Odată cu un produs de calitate, trebuie să oferi și servicii de calitate.

  • 189

    Atât timp cât vor exista oameni care vor să plătească unui operator la casă, vor exista și casieri.

  • 188

    Mi-am zâmbit eu mie dintr-o poză, Și un zâmbet mi-a venit pe față!

  • 187

    Gândirea nu este tot una cu imaginația. Fără gândire, imaginația nu-i decât un vis în ceață.

  • 186

    Stările interioare au rareori legătură cu ceea ce facem conștient.

  • 185

    Sunt dependent de lectură, ori de filozofie, încă nu știu exact.

  • 184

    Cine nu a fost vreodată îndoctrinat, e posibil să fie dogmatic în prezent.

  • 183

    Planurile de backup încetinesc cariera.

  • 182

    Ceea ce modifică starea de spirit a unui singur om, modifică și spiritul celorlalți oameni din mediul său apropiat.

  • 181

    Cunoașterea trebuie să fie scopul, nu să cunoaștem pentru a obține ceva.

  • 180

    Faptul că am experimentat ceea ce am citit mi-a adus eliberarea, altfel spus: mi-a lărgit mintea.

  • 179

    Cine e disponibil pentru toată lumea nu e disponbil pentru nimeni.

  • 178

    Ca să controlezi oamenii trebuie să-i ții proști, ignoranți; ca să prosperi atât tu cât și ei, educă-i.

  • 177

    Unii oameni nu au bani pentru că fac risipă, și nu pentru că nu le ajung veniturile.

  • 176

    Mai bine venerezi un dumnezeu, decât un om ca pe un dumnezeu.

  • 175

    Ca să ai propria gândire trebuie să începi să le conții pe cele dinainte ta.

  • 174

    Ca să-ți găsești forma ta unică, mai întâi trebuie să treci prin multe alte forme. Caută întotdeauna originalitatea și nu judeca ce nu înțelegi.

  • 173

    Eu nu am viață, eu sunt viața care se manifestă într-o formă vizibilă.

  • 172

    Pentru a capabil la ceea ce trebuie să facă, un politician, ori un manager, trebuie să aibă suma relațiilor bune mai mare decât cele rele.

  • 171

    În interior existăm doar pentru sine, în exterior doar pentru ceilalți; puțini sunt cei care trăiesc în ambele locuri.

  • 170

    O plimbare este terapeutică atunci când scopul nu este vreo destinație, ci plimbarea în sine.

  • 169

    Facem foarte multe lucruri inconștiente care ne împing spre un viitor mai bun, abia după ce faptul s-a îndeplinit putem vedea intențiile inconștiente din trecut.

  • 168

    Suferim pentru că luăm viața prea în serios, sau mai degrabă, luăm societatea prea în serios, în loc să jucăm jocul societății.

  • 167

    Poți să neglijezi orice, și pe oricine, dar niciodată propria persoană.

  • 166

    Mușchii se văd mai bine cu cât îi folosim mai des.

  • 165

    De ce nu scriem mai des despre femeile din viața noastră? Oare tot ce scriem noi, se datorează lor?

  • 164

    Oamenii fac locurile pe hartă mari, nu locurile pe oameni, sau poate și invers.

  • 163

    Gândește în timp ce citești, ca să îți dezvolți propria gândire.

  • 162

    Omenirea se distruge pe sine, nu distrugem natura, pentru că natura nu poate fi distrusă, cel puțin nu de om.

  • 161

    Dacă nu te mulțumești cu o singură femeie, nu te vei mulțumi nici cu mai multe.

  • 160

    Dacă le oferi oamenilor încredere, vor încerca din răsputeri să nu ți-o trădeze.

  • 159

    Oamenii așteptă cu nerăbdare să te învețe ceea ce știu, sau să îți dea sfaturi din experiența lor. Întreabă-i cât mai multe, pentru că îți vor răspunde sincer și cu cea mai mare plăcere. Mai mult decât atât, abia așteaptă să își dea cu părerea în orice chestiune, ia-o ca atare, o părere, apoi verifică informația.

  • 158

    Nu mai spune că trebuie să faci un lucru pe care-l tot amâni, fă-l. Dacă nu poți să-l faci acum, notează-ți-l și fă-l când trebuie.

  • 157

    Oare, dacă petreci timpul cu oameni proști, devii și tu ca ei?

  • 156

    Nietzsche este un eliberator al depresiei schopenhauriene.

  • 155

    Există două tipuri de liniște: interioară și exterioară. Liniștea interioară se poate găsi în noi chiar și când în jur e mare gălăgie. Liniștea interioară e mai importantă, pentru că depinde de noi direct, cea exterioară este în afara controlului nostru. Muzica ne poate conduce la liniștea interioară, chiar dacă este un zgomot exterior.

  • 154

    Îi poți păcăli pe ceilalți, dar niciodată pe tine însuți. Mai devreme sau mai târziu, îndoiala pe care ai simțit-o va ieși la suprafață, și-abia atunci vei înțelege.

  • 153

    Îmi place să stau de vorbă cu oamenii și să îi ascult, dar nu cu aceeași oameni prea des, ci prefer să conversez rar cu aceeași persoană, și cu cât mai multe persoane diferite. Cu cât vorbești mai rar cu un om, cu atât conversațiile devin mai interesante. Cu unii oamenii o conversație pe an este îndeajuns, cu alții prea mult chiar. Dar în general, oamenii nu vor decât să vorbească, așa că îi ascult, și intervin doar dacă este strict necesar și folositor.

  • 152

    Elon Musk este doar o idee, Taleb la fel, cu toții suntem doar idei și, în loc să ne formăm propriile idei, umblăm cu limba scoasă după ideile altora. O idee este mult mai puternică decât o personalitate, o personalitate este mai puternică decât o persoană, iar o persoană mai puternică decât un individ. Dar, tot de la un individ pleacă și ideea, astfel intrăm într-un cerc vicios, și-atunci ce e mai puternic decât ce?

  • 151

    Uneori confundăm epuizarea cu suferința.

  • 150

    Oamenii te întreabă de sănătate doar ca să se plângă ei de ce nu au.

  • 149

    Oamenii se iau după părerile altora în deciziile lor, de aceea un produs cu recenzii va mai vândut decât altul fără recenzii.

  • 148

    Când suntem obosiți cădem mai ușor pradă ispitelor, rațiunea e la o capacitate mai mică.

  • 147

    Cel mai bun atac este contra-atacul. Îl lași pe adversar să acționeze primul, apoi reacționezi lovind unde este mai slab.

  • 146

    Dacă bărbații conduc lumea, și femeile îi conduc pe bărbați, atunci cine conduce lumea?

  • 145

    Natura cântă, dacă o asculți.

  • 144

    Cum te îndrumă bunica, nu te învață nimeni.

  • 143

    Cu cât trăiești mai simplu, cu atât te costă mai puțin.

  • 142

    Construim lumea prin toate simțurile, nu doar prin ochi, pentru că mintea simulează, ochii doar percep.

  • 141

    De cele mai multe ori nimeni nu e interesat de tine, ci toți vor să-ți vândă ceva, ori poate să cumpere, dar cam atât, tranzacții.

  • 140

    Mai bine să fii dependent de o substanță, decât de un om, omul este imprevizibil, pentru că e format dintr-o infinitate de substanțe.

  • 139

    Cu cât mănânci mai rar, cu atât e masa mai sfântă și mai delicioasă Nu există un bine obiectiv, ci binele va întotdeauna subiectiv. La fel și cu răul.

  • 138

    Nu creșterea în sărăcie te face mai cumpătat, ci ieșirea din ea.

  • 137

    Uneori am nevoie de un stimulent ca impuls, pentru a tolera societatea, ori falsitatea oamenilor.

  • 136

    Nimic nu contează mai mult decât respirația, ea te ține în viață, respiră conștient.

  • 135

    E bine să fii natural sau să fii un exemplu? Ori, chiar sunt cele două în contradicție? Poate de fapt, există o cale ca ambele să meargă de mână. Să accepți ceea ce ești?

  • 134

    Oferă-le oamenilor lucruri bune la locul de muncă și plăceri pe care nu au curajul să și le facă singuri.

  • 133

    Nu ne plac legile pentru că ne limitează când ne leagă.

  • 132

    Respectă legea și respectă-i pe ceilalți.

  • 131

    Suntem animale care distrugem tot ce ne iese în cale, în special ce nu înțelegem, urmând ca apoi să reparăm tot ce am distrus.

  • 130

    Dacă un câine crescut de tine, probabil și-ar da viața pentru tine, o pisică, în aceleași condiții, te-ar vinde pentru a ei.

  • 129

    Omul este animalul contradicțiilor, îl vei vedea torturând un alt animal, ori un semen, cu cea mai mare plăcere, doar pentu acest scop; în schimb, îl vei vedea și salvând un semen, ori un alt animal, dându-și viața pentru acesta, fără nici-un alt scop ascuns.

  • 128

    Se zice că: “Mi-am format ochiul” ori că “Ai un ochi format pentru artă”; dar de fapt, mintea este cea formată, pentru că ochiul uman din punct de vedere fiziologic este aproape la fel la fiecare dintre noi, mintea este cea care face diferențele.

  • 127

    O dovadă empirică că mai întâi a fost vorbirea și apoi gândirea, este că atunci cineva ne întreabă ceva ce nu auzim foarte bine, avem ca primă reacție: “Poftim?”

  • 126

    Sau “Ce ai spus?”; dar chiar cât rostim cuvintele acestea, gândul deja apare, construind întrebarea celuilalt până ca acesta să repede ce spusese.

  • 125

    De ce încercăm să scoatem competiția și ambiția din lume? Tocmai astea ne fac să ne autodepășim și, problema nu se află în ele însele, ci în noi, în sensul că, pentru un caracter invidios competiția și ambiția conduc spre sabotarea adversarului. Pentru un caracter empatic, cele două indică spre autodepășirea personală.

  • 124

    As long as you breathe, you will live forever.

  • 123

    Dacă știi că celălalt nu te înțelege, ori trebuie să-i dai explicații inutile, pentru care consideri că nu se merită efortul, mai bine nu-i spui anumite lucruri; dar, dacă le descoperă le admiți, împreună cu explicația că nu erau relevante.

  • 122

    Uneori alegem o substanță sau un obiect neînsu ețit în detrimentul unei persoane. Persoana e mai complexă și mai interesantă decât cele de mai sus, așa că ar trebui să alegem persoana.

  • 121

    Se spune că: “Dacă ai voință poți orice!”, dar cu acel dacă în față vedem că voința nu depinde de noi, ori o avem, ori nu.

  • 120

    Să dezvolți o idee este mai ușor decât a da născare unei idei.

  • 119

    Cred că fiecare dintre noi ar trebui să aibă secretele proprii, altfel, ajungem să ne mințim singuri.

  • 118

    Dacă te gândești să faci ceva, acționează, nu amâna, că uiți. Dacă nu te gândești să faci ceva, ai o scuză, dar dacă te-ai gândit și nu ai făcut, scuza este lenea, și nu memoria scurtă.

  • 117

    Nu știu dacă putem renunța vreodată la un viciu, ci îl putem înlocui cu un altul, important e să fie mai sănătos decât primul.

  • 116

    Natura permite sinuciderea unui individ atunci când societatea devine prea dăunătoare pentru sinele individului.

  • 115

    Progresul se obține atunci când ne criticăm în mod fățiș unii pe alții. Dar pentru asta trebuie să acceptăm obiectiv critica, indiferent de natura ei, pozitivă sau negativă. Un atac personal, care are ca scop defăimarea persoanei în cauză, nu înseamnă critică, ci bullying.

  • 114

    Trebuie să renunțăm la un obicei pentru altul nou, cu cât obiceiul e mai sănătos, cu atât mai bine.

  • 113

    Lasă totul în ordine după tine, încât să nu deranjeze pe altul care vine în urma ta. Altfel spus: lasă lumea mai bună decât ai găsit-o, dacă nu poți, măcar las-o așa cum ai găsit-o. Lenea ne ucide treptat, murind înainte de moarte. Decât să te întrebi de ce ești așa cum ești, mai bine începe să te cunoști. Cred că ar trebui să renunțăm la “De ce existăm?”, și să ne ocupăm timpul cu ce e acum, adică să trăim. O soție care știe că greșești, și care verbalizează asta, e de prețuit. Uneori simt că mor, că puterea din trup pleacă, doar când respir simt că trăiesc, în rest, vise, și vise peste vise. Printre cele mai bune momente avute, se regăsesc acelea în care am fumat fără griji. Partenera de viață este pentru mine cineva care mă face să tolerez lumea mai ușor. Gândul sinuciderii ne face mai puternici, mai capabili să îndurăm viața pentru mai mult timp. Nu-mi place când cineva îmi spune ce să fac, și nu are vreo importanță dacă are dreptate. Satisfacția răbdării se simte abia după ce scopul a fost îndeplinit.

  • 112

    Pentru un filozof, puțin din ceva, înseamnă mai mult decât este pentru vulg. Dacă angajații sunt lăsați să fumeze în tihnă, devin mai productivi, nu mai neproductivi. Nu ne place să fim prinși cu minciuna…asta e drept; dar cum ne-am simți dacă acceptăm consecințele în cazul în care suntem prinși? Dacă ai înțeles ce trebuie să faci, și nu faci nimic în privința respectivă, înseamnă că nu ai înțeles, ori că nu te deranjează cum ești acum.

  • 111

    E normal să nu fii de acord cu cineva în toate privințele, indiferent de măreția omului.

  • 110

    Minciuna poate nobilă atunci când alegi să minți pe cineva, pentru a nu-l pune în postura de a minte pentru tine.

  • 109

    Oamenii preferă să ia totul mestecat și ușor de înghițit, de prin cărți, filme sau spusele altora. Suntem ca niște bebeluși care așteptăm să primim totul de-a gata.

  • 108

    Poți învăța aproape orice despre oameni dacă îi asculți.

  • 107

    Cititul e teoria, experiența e practica. E bine să știi teoria, dar practica e cea care te învață.

  • 106

    Filmele comunică direct cu intuiția, la fel și muzica, cu condiția ca ambele să fie create de geniu.

  • 105

    Oamenii asociază cafeaua cu țigara pentru că nu le place gustul de tutun. Și pentru că li se pare cool să fumezi. Cafeaua ameliorează gustul de fum.

  • 104

    Nu cred că Nietzsche vorbea la figurat atunci când spune că am uitat să rumegăm. Oamenii închid fără să mai mestece.

  • 103

    Avem o tendință naturală în noi, pentru căutarea unui ideal, sau a unui personaj din istorie perfect, necriticat de nimeni; astfel, suntem susceptibili în a adera la o dogmă, sau a idolatriza un personaj. În realitate nu există nicăieri ceva perfect. Atât timp cât vom considera o dogmă ori un personaj perfect vom trăi în iluzie și, mai grav, nu vom gândi noi înșine, ci gândurile noastre vor fi a sistemului pe care îl urmăm, ori a idolului nostru. Așa se pierde individualitatea; dar, dacă nu ar exista oameni care să urmeze orbește sisteme ori lideri, ar mai exista o societate?

  • 102

    Dintr-o confruntare zică între un bărbat și o femeie, va ieși, de cele mai multe ori, învingător bărbatul. Într-o confruntare verbală, bărbatul va câștiga de cele mai puține ori.

  • 101

    Mai bine mori explorând de unul singur, decât s-aștepți ca altul să vină-n ajutor.

  • 100

    Ești viu atunci când nu-ți mai este frică de moarte.

  • 099

    Schopenhauer spunea că ceea ce scrie el nu e pentru cei din vremea sa, dar nu a fost înțeles nici de generația următoare, nici măcar Nietzsche nu l-a înțeles cum trebuie. Abia acum poate înțeles Schopenhauer, abia acum se trăiește filozofia sa.

  • 098

    Dragostea e ca o pisică, bucură-te la maxim de ea atât timp cât este lângă tine, apoi când vrea să plece, nu încerca să o ții cu forța, vor veni și alte momente.

  • 097

    Filozofia îți oferă forța necesară pentru a penetra anumite ziduri mentale, dar lovitura tot din interiorul nostru trebuie să vină.

  • 096

    Instinctul cel mai puternic se găsește în organele sexuale, intuiția cea mai profundă în inimă, iar rațiunea cea mai clară în creier.

  • 095

    Am întâlnit un taximetrist în Bologna, care ne-a povestit vreo zece minute foarte multe lucruri, din care nu am înțeles mai nimic, dar la care am fost atent, și când el râdea, râdeam cu el; văzând că este ascultat, se aprindea și mai tare, iar la final, s-a văzut pe fața lui satisfacția că cineva l-a ascultat. Pe oameni nu-i interesează dacă înțelegi ceea ce îți spun, ci doar vor să fii atent când îi asculți.

  • 094

    Cunoașterea are nevoie de scepticism. Întreabă-te dacă, ce spune celălalt, e mai probabil decât ceea ce cunoști tu. Dacă e adevărat, ți-ai mărit cunoașterea, dacă nu, ți-ai întărit-o.

  • 093

    Dacă vrei să înveți mai multe, pune la îndoială, din când în când, ceea ce știi.

  • 092

    Cu cât te uiți mai mult la ceva, cu tot atât observi mai multe detalii.

  • 091

    Cine se plânge că nu mai suportă ceva, și totuși nu schimbă nimic, înseamnă că îi place ceea ce face și doar caută atenție. În momentul în care chiar nu mai suportăm un lucru începem să ne schimbăm direcția.

  • 090

    Creierul este un dispozitiv care simulează realități bazate pe informații obținute din interior și din exterior.

  • 089

    Nici o greșeală nu este fatală, decât dacă te ucide.

  • 088

    Un gentleman ești atunci când te comporți ca un domn, nu când te îmbraci ca unul.

  • 087

    Odată durerea începută, plăcerea este inevitabilă, aceasta va veni prin finalizarea durerii. Tot așa și invers, finalitatea plăcerii aduce durerea, sau mai bine zis tristețea.

  • 086

    Cei care gândesc, crează pentru cei care nu gândesc.

  • 085

    Nu te gândi la ceea ce crezi că spune altul despre tine. În pădure, mă simt din nou acasă, simt că fac parte din natură.

  • 084

    Sistemul ceasului de 12h este mult mai intuitiv decât cel de 24h. Cu cât ai mai puține arome într-o farfurie, cu tot atât mai intens le simți.

  • 083

    Un autor care a scris din suflet îți transmite spiritul său în timpul lecturii, și după ce îl citești.

  • 082

    Fericirea e atunci când după un duș rece, schimbi dușul pe apă caldă la sfârșit.

  • 081

    Atât-am râs eu de poeți, și un poet eu am ajuns! Odată ce știi, nu mai poți să nu mai știi.

  • 080

    Prostul nu înțelege lumea în care trăiește, iar pe înțelept nu-l înțeleg proștii.

  • 079

    E bine să fii înconjurat și de dușmani, nu doar de prieteni. Dușmanii te fac agil, vigilent și conștient. Cu cât intru mai des în conflicte cu atât mi se par mai ușor de rezolvat. Îmi place foarte mult să analizez și să critic, în special faptele și comportamentul oamenilor.

  • 078

    „Timpul le rezolvă pe toate.” — Este un proverb românesc pe care l-am înțeles intuitiv încă din copilărie, când observam oamenii care trec peste un deces după o perioadă de timp; apoi, în adolescență am trăit pe pielea mea cum îndrăgostiții trec peste despărțire după un anumit timp.

  • 077

    Mi-aș fi dorit ca Schopenhauer să fi cunoscut dopurile de ureche, ori căștile, ca să aleagă liniștea când și-o dorea.

  • 076

    Oamenii sunt ca termitele, dăunează mediului înconjurător dar construiesc edificii mărețe în propriul avantaj.

  • 075

    Urât îi șade unei femei care vorbește ca o moară stricată.

  • 074

    Cu cât amâni o decizie, cu tot atât te costă ceva mai mult; poate fi vorba de timp, energie, bani, emoții, etc; oricum ar fi, ceva te va costa mai mult. Asigură-te că se merită costul.

  • 073

    Cred că lipsa somnului este cauza majorității iritațiilor, dacă nu cauza tuturor stărilor psihice de indispoziție. Problema e că vrem să rezolvăm altfel starea de iritație decât prin somn. Mai mult decât atât, o zi după nesomn, ne ține într-o stare semiconștientă, probabil după mai multe nopți nedormite începem să credem că e normalitate, pentru că devine parte din obișnuință.

  • 072

    În general, luăm o decizie de viitor raportându-ne la starea actuală, ceea ce este incorect, pentru că la înfăptuirea actului din viitor starea noastră va fi alta. Pentru a nu fi afectați de această eroare, e bine să luăm deciziile de viitor când nu suntem obosiți, iritați sau supărați.

  • 071

    Acceptarea realității este secretul atingerii Nirvanei.

  • 070

    Societatea umană nu s-a format de la invenția scrisului încoace, ci și-a început structura odată cu prima generație de Homo Sapiens.

  • 069

    Există două tipuri de cărți utile, una pentru suflet și cealaltă pentru minte.

  • 068

    Cu cât îți ocupi timpul mai mult cu o activitate, cu atât devii mai bun la acea activitate.

  • 067

    O carte te completează atunci când spiritul autorului se contopește cu al tău.

  • 066

    Mai bine îi minți pe ceilalți decât pe tine însuți.

  • 065

    Lumina se poate manifesta doar în întuneric; întunericul conține un infinit de posibilități, pe când lumina este posibilă doar într-un singur fel.

  • 064

    Trebuie să fii parte din Dumnezeu pentru a-l percepe pe Dumnezeu.

  • 063

    Știința ne explică lumea general acceptată, dar niciodată nu ne va ajuta să ne cunoaștem pe noi înșine. Filozofia este cea care ne ajută să ne înțelegem sinele.

  • 062

    Atât timp vom crede într-un dumnezeu rațional, care a creat lumea într-un mod inteligent, și o coordonează conform unui plan bine definit, nu vom renunța niciodată la superstiții și vom continua să trăim în iluzie perpetuă.

  • 061

    Dacă ne vom raporta permanent doar la viața noastră, vom găsi în mare parte suferință; în schimb, dacă ne vom raporta și la viețile celorlalți, vom găsi fericire ascunsă înlăuntrul nostru.

  • 060

    Oboseala ne afectează judecată, pentru că după o seară dormită prost, vrem să înlocuim somnul cu mâncarea.

  • 059

    Cărțile ne oferă învățătura lor, dar fără un caracter capabil să înfăptuiască ceea ce citește, esența rămâne în cuvinte, fără susținerea faptelor.

  • 058

    Inima nu știe să trăiască decât în prezent, mintea este cea care cutreieră trecutul și viitorul, acestea existând doar pentru minte, nu și în realitate.

  • 057

    Evit să fac anumite lucruri, dar dacă încep să le fac, le fac până la capăt.

  • 056

    Am jucat multe vieți și am trăit multe jocuri. Acum e timpul să fac invers.

  • 055

    Chiar dacă oamenii sunt proști, naivi și ignoranți, nu avem niciun drept să ne batem joc de ei.

  • 054

    Poți să vezi imaginea de ansamblu doar dacă te uiți spre orizont.

  • 053

    Singurul motiv pentru care nu ne place să facem un lucru, este acela că vrem să facem altceva în acel moment. Tot așa și cu locul în care ne aflăm, nu ne place aici pentru că vrem să fim acolo.

  • 052

    Oamenii nu critică pentru că le este frică să nu mai fie plăcuți de ceilalți.

  • 051

    O stare negativă sau pozitivă, nu se transmite prin cuvinte, ci prin emoții.

  • 050

    Dacă, atunci când murim într-un vis, de fapt, încheiem o oarecare viață, și ne trezim în viața curentă? Moartea să fie de fapt, trezirea din vis?

  • 049

    Nu încerca niciodată să ajungi la desăvârșire într-un viitor, ci concentrează-te în permanență pe îmbunătățirea prezentului; adică, îmbunătățește-te acum, astfel viitorul tău nu va avea limite, și nivelul la care vei ajunge va fi mult peste desăvârșirea după care tânjești. Îmbunătățirea noastră în momentul actual, se poate face printr-o observare continuă a fenomenelor din jurul nostru, adică a ceea ce putem cuprinde cu simțurile acum, cât și a ceea ce putem cuprinde cu mintea în acest moment; observând învățăm. Simțurile percep, mintea pricepe.

  • 048

    Sunt extrem de rare momentele când mă simt fericit că sunt în viață, și extrem de scurte, dar dacă nu aș fi într-o stare de acceptare în fiecare moment, nu le-aș percepe nici pe acestea.

  • 047

    Un om care nu critică e fals, pentru că îți va spune doar ce vrei să auzi, nu adevărul. Acesta va vorbi tot timpul ca să fie pe placul tău și nu sincer, pentru că îi este frică de critică și ca alții să îl vadă așa cum este.

  • 046

    Animalele nu au un traseu bine definit dinainte, nu ajung unde își propun, ci unde le duce firea lor, de aceea sunt libere și naturale. Pe când omul își planifică ziua și viața dinainte, astfel el se îngrădește. Atunci când ne propunem cu îndârjire să facem ceva anume, ne vom mișca în direcția respectivă, chiar dacă firea ne va împinge în altă direcție, devenind astfel sclavii propriei noastre rațiuni.

  • 045

    Un proroc ar trebui să spună ce trebuie, nu ce vrea să audă un suflet.

  • 044

    Cu toții vrem să schimbăm lumea prin faptele noastre mărețe, neglijând astfel lucrurile mici, zilnice, care contează cu adevărat. Majoritatea dintre noi nu ajungem să avem nicio faptă măreață.

  • 043

    Doar în condițiile existenței mele aș putut eu exista.

  • 042

    Este interesant că rareori vezi animale idioate, și oameni idioți din belșug.

  • 041

    Atunci când suntem conștienți de prezent culegem informații din mediul înconjurător în mod direct, de aceea timpul se dilată foarte mult și simțim fiecare moment mult mai lung; pe când, atunci când nu facem decât să fim conștienți doar de gânduri și ne plimbăm prin trecut și viitor fără a ancorați în prezent, nu facem decât să bătătorim ceea ce deja am cules cândva intuitiv, astfel nu adăugăm informații noi în mintea noastră, iar timpul se contractă și devine din ce în ce mai scurt.

  • 040

    Scopul oricărui produs de pe piață este să te facă dependent de el.

  • 039

    Preferăm să fim proști și ceilalți să ne creadă deștepți, decât să fim deștepți ș ceilalți să ne creadă proști.

  • 038

    Noi existăm doar acum, să ne bucurăm deci de prezent.

  • 037

    Dacă vrei să înțelegi oamenii, studiază oamenii, nu teoriile despre oameni.

  • 036

    Cu cât mă duc mai mult în trecut, cu atât găsesc mai multă profunzime ș înțelepciune în scrieri.

  • 035

    Nu ți se face rău atunci când conduci pentru că știi ce mișcări vei face, și nu ești luat prin surprindere; în schimb, atunci când ești pasager, chiar dacă poți anticipa anumite mișcări ale șoferului, nu poți ști cu exactitate timpul când acesta le va face, astfel ești surprins de momentul executării manevrei, sau a călcării frânei ori accelerației, creându-se în acest fel amețeala și senzația de rău.

  • 034

    Uneori urăsc lumea și tot ce se află în ea, alteori o iubesc cu tot ce se află în ea; acum e momentul când prefer să nu mai exist, alteori mă bucur că exist.

  • 033

    Nu încerca să obții înțelepciunea într-o zi, sau dintr-o singură carte, înțelepciunea se construiește în timp și se confirmă empiric; dar odată obținută nu o mai poți pierde.

  • 032

    Oamenilor le este frică să nu-și piardă reputația chiar și după moarte, de aceea majoritatea scriu pe placul publicului, și de multe ori contrar adevărului, doar pentru a fi iubiți după ce mor; cât de departe merge prostia omenească… â Nu judeca trecutul după standardele din prezent.

  • 031

    Mai bine mori devreme decât să te naști târziu.

  • 030

    De multe ori știm ce decizie trebuie să luăm, dar nu acționăm pentru că ne este frică să nu greșim. Îndoiala că s-ar putea să nu avem dreptate ne face să ne eschivăm, în loc să ne asumăm că s-ar putea să greșim suportând consecințele deciziei noastre.

  • 029

    Impune-ți singur limite ca să nu profite alții de slăbiciunile tale.

  • 028

    Nu contează ce ai fost, ci contează ceea ce ești.

  • 027

    De la oricine poți învăța ceva, ce să faci sau ce să nu faci.

  • 026

    Postul te împinge într-un mod firesc către introspecție și meditație.

  • 025

    Când doi dorm îmbrățișați unul tot timpul se sacrifică.

  • 024

    Mai bine să fii bogat și să mănânci ca săracii decât să fii sărac și să vrei să mănânci ca bogații.

  • 023

    Cu cât cunoaștem mai mult cu atât lumea devine mai mare.

  • 022

    Un obicei nefolositor se preia inconștient și rapid, dar se elimină conștient și cu mult efort.

  • 021

    Iubește-i pe cei ce-ți fac viața grea, ei te fac mai puternic.

  • 020

    Decât să fii indecis, mai bine să alegi greșit.

  • 019

    Nu profita de bunătatea altora.

  • 018

    Obiectivele nu trebuie să fie rigide, ci adaptate la fiecare informație nouă obținută.

  • 017

    De cele mai multe ori ne irită întrebarea celuilalt atunci când nu știm răspunsul.

  • 016

    Nu judeca o persoană după aparențe, sau după spusele altora, nu interpreta comportamentul și nu da crezare vorbelor cuiva înainte să afli adevărul despre persoana în cauză.

  • 015

    Când celălalt spune ceva, ne place să-l contrazicem pentru a părea că știm mai multe, nu pentru că știm mai multe.

  • 014

    Mai bine să pierzi, fiind cinstit, decât să câștigi trișând.

  • 013

    Unii oameni vor să obțină informații de la tine pentru a le folosi în favoarea lor, indiferent dacă asta înseamnă degradarea ta.

  • 012

    Fugim de plictiseală prin muncă, pentru a acumula un capital cu care să ne construim un viitor în care să nu trebuiască să muncim, apoi ne plictisim din nou.

  • 011

    Oamenii se grăbesc spre nicăieri.

  • 010

    Timpul fuge când vrei să stea, și stă când vrei să fugă.

  • 009

    Cine se plânge că nu are, nu va avea niciodată nimic.

  • 008

    Viața te-a ales pe tine, nu tu ai ales această viață.

  • 007

    Relațiile interumane bazate pe sinceritate și adevăr ne ajută să dezvoltăm o societate capabilă de lucruri mărețe.

  • 006

    Dacă Universul este infinit, atunci rezultă că forma în care suntem acum, gândurile și tot ce există în jur va mai exista cândva.

  • 005

    Care sunt oare șansele ca atomii din care ești compus acum să se reîntâlnească exact în aceeași configurație, peste o perioadă nedefinită de timp?

  • 004

    Cu puțină smerenie putem învăța de la pisici cum să medităm și de la căței cum să fim mai veseli.

  • 003

    Cine este responsabil pentru ceea ce suntem?

  • 002

    Una din problemele grave ale societății rezidă în faptul că unii care au mai multe cunoștințe într-un domeniu îi șicanează pe cei care știu mai puțin în același domeniu.

  • 001

    Indiferent cât de bun crezi că ești, mereu există unul mai bun decât tine.